Nemrég jelent meg a The Hollywood Reporter oldalán a Los Angeles-i filmiroda 2013-as játékfilmes jelentése, benne több, Magyarországot is érintő adattal és grafikonnal.
Előkelő listán Magyarország
A tanulmány a hat legnagyobb dél-kalifoniai stúdió (Disney, Warner Bros., NBC/Universal, Paramount, Sony, 20th Century Fox) és az öt legjobban ismert "független" stúdió (Dreamworks, Lionsgate, Weinstein Co., FilmDistrict és Relativity) 2013-ban bemutatott, összesen 98 darab "live-action" és 10 darab animációs játékfilm produkcióit vizsgálta. A jelentésből kiderül egy 2013-as amerikai játékfilm átlagosan 71 millió amerikai dollárba került. A magas költségek ellenére az amerikai filmesek rekordbevételű évet zártak. A filmipar majd 11 milliárd dollár bevételt termelt csak az Egyesült Államokban. A filmek 65%-t az Egyesült Államokban forgatták, főleg Louisiana, Kalifornia és George államban. Más országok közül az angolszász kultúrájú országok domináltak. A listán az A Good Day to Die Hard, 20th Century Fox produkciónak köszönhetően Magyarország is szerepel, mint elsődleges forgatási helyszín.
A nagy kaliforniai stúdiók Európában forgatott és 2013-ban bemutatott filmjei a forgatás fő helyszíne alapján.
Filmes kedvezmények a versenyképesség jegyében
A Los Angeles-i filmiroda kiemelte a filmes adókedvezmények jelentőségét. A tanulmány megállapítja, hogy az összes komoly forgatási vagy gyártási helyszín, a helyben elköltött költségek vonatkozásában, célirányos, filmes támogatásokkal és adókedvezményekkel csábítja a producereket. A 47 Ronin, Universal produkció jóvoltából a magyar kedvezmény rendszer is megjelenik az adatok között. (A Die Hard 6. részével kapcsolatban az írás megjegyzi egy másik adatsorban a magyarországi támogatást, de számadatokat arra a produkcióra nem közölnek.)
Hollywood globalizációja
A jelentésből kiderül, hogy Kalifornia még mindig fontos központja a filmezésnek, de a Kaliforniában forgatott A kategóriás filmek száma rohamosan csökkent az elmúlt tizenöt évben. Megállapítható, hogy a nagy kaliforniai stúdiók munkája nemzetközibb lett a világ más pontjain kiépülő infrastruktúra, a megtérülési mutatók és nemzetközi kedvezmények rendszere miatt. Kalifornia még tartja vezető szerepét az animációs filmek készítésének piacán, de figyelmet érdemel, hogy egy olyan nagy kaliforniai stúdió, mint például a Dreamworks folyamatosan növeli kínai kapacitását. A vizuális effektek (VFX) piaca már kialakulásakor is globálisan kiegyenlített volt. London, Vancouver, Montreal, Szingapúr, India, Ausztrália vagy Új-Zéland hagyományosan sokat dolgozik a kaliforniai stúdiók által gyártott filmek vizuális világán vagy trükkjein. A tanulmány példaként mutatja be a munkafolyamatok nemzetközivé válására az Iron Man 3., Paramount produkciót. De érdekes kontextus az is, hogy a két Magyarországon forgatott amerikai film jelenteiben a modern Moszkva és középkori Japán elevenedik meg.
A filmkészítés gazdasági hatásai
A tanulmány átlátható grafikonokkal (After Earth Columbia/Sony és Iron Man 3., Paramount) mutatja be egy-egy szuperprodukció forgatásának hatásait az adott államban. Jól látszik a megmutatkozó járulékos hatások is jelentős volument jelentenek. A grafikonok sokszínű adatai is jelzik egyszerre több gazdasági ágazatot is kimutathatóan érint egy-egy szuperprodukció gyártása.
Nemzetközileg jegyzett hazai filmipar
A tanulmány a 108 vizsgált produkció forgatási és utómunka helyszíneit, költségvetési végszámait, film kedvezmény helyeit, zenei utómunka helyszíneit és az ábrázolt helyszíneket bemutató adatsorral végződik. A véletlen műve, hogy a magyar vonatkozású produkciók egymás alá kerültek a táblázat első oldalán. Azt viszont nem lehet véletlennek tekinteni, hogy Magyarország többször is említést érdemelt a Los Angeles-i filmiroda éves jelentésében. Kijelenthető, hogy a magyar filmipar egyik fontos szegmense nemzetközileg is mérhető és jegyzett. Jó hír ez főleg úgy, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a nagy, kaliforniai stúdiók magyarországi jelenléte csak a jéghegy csúcsa a magyar filmipar kapacitásával kapcsolatban. Az elmúlt években a fent említett produkciókon kívül számos tengerentúli vagy európai játékfilm és egyéb produkció készült Magyarországon. Az utóbbi években pedig ismét nagyobb számban készülnek a magyar mozipiacra is filmek. A filmipar kimutatható gazdasági hatást gyakorol az idegenforgalomra, Magyarországon töltött vendégéjszakák számára és egyéb szolgáltatási ágazatokra is az elmúlt években. Budapest arculatépítése szempontjából értékes és egyedi üzenete van a városban rendszeresen megforduló világsztároknak és nemzetközi stáboknak.
A poszt forrása a FilmL.A. 2013 Feature Film Production Report. A linken található angol nyelvű jelentésben több nagyítható adatsor és grafikon található!
Köszönöm Kővári "Digi" Attilának, hogy felhívta a figyelmemet a tanulmányra!
Ha tetszett a poszt kövess minket a Facebookon. Ha bármi infod, híred vagy emléked van filmekkel, helyszínekkel vagy a poszttal kapcsolatban vagy csak üzennél a blog szerkesztőjének, az ittforgott@gmail.com emailcímen várjuk leveled!
Názer Ádám