Történelmi filmekben előforduló híres stadionok leltárát adjuk közre ebben a posztunkban. Ókortól napjainkig, több kontinensen át.
Filmes helyszínek és egyes kulisszatitkok ismertetése nyomokban spoilert tartalmazhat!
1.Ben-Hur
könyv szerint:Jeruzsálem Jézus idejében, forgatási helyszín:Róma Cinecitta
Az 1959-ben bemutatott eposz a világ legdrágább filmje volt. A film Lewis Wallace egykori polgárháborús tábornok elbeszélését dolgozta fel. Érdekesség, hogy az irodalmi mű 1925-ös némafilmes feldolgozása szintén az addigi legdrágább film jelzőt érdemelte ki. A Charlton Heston féle feldolgozás leglátványosabb jelenete, a kocsiverseny jelenet. A díszleteket a Róma melletti Cinecitta stúdióvárosban építették fel. A film egyes díszleteit még az 1970-es évek elején is használták ókori témájú filmek forgatásához. Az eredeti jeruzsálemi hippodrómot Josephus Flavius szerint Heródes építette Krisztus korában. Nyomait eddig nem találták meg. A képeken az olaszországi díszletek lenyűgöző irány-ellenirány párát láthatjuk.
A legdrágább, legnagyobb és legtovább épített díszletet tizenötezer statisztával töltötték meg. A film legendás költségeire, méreteire jellemző, hogy mai napig él a hazai filmes szakmában is a mondás: "Olyan, mintha a Ben-Hur 2-t forgatnánk!"
2.Gladiátor (eredeti cím:Gladiator)
könyv szerint:ókori római Colosseum, forgatási helyszín:Málta, Fort Ricasoli
Az összeállításban másik ókori küzdőtér a római Colosseum, a 2000-ben bemutatott Gladiátor filmből. A helyszín számos filmben feltűnt, de ebben a moziban láthatjuk legkidolgozottabban eredeti funkciójában. A máltai lovagok építették a Fort Ricasoli erődöt a XVII. század második felében. Ezen a helyen építették meg a római Colosseum másolatát a Russel Crowe fémjelezte mozihoz. Az épület nagy részét CGI (számítógépes utómunka) segítségével rekonstruálták. A nagyméretű backlot a Gladiátor forgatása után még féltucatnyi filmnek volt a helyszíne. Érdemes megnézni a máltai filmalap, további adatokkal és adalékokkal fűszerezett, videóját és honlapját a díszletről.
Ebben a filmben egy másik amfiteátrum is feltűnt. Azt a film készítői a marokkói Atlas Studioban felépített küzdőtéren vették fel. A marokkóiak hosszú listán büszkélkednek kik, milyen - jórészt történelmi - filmet forgattak a stúdiónak helyet adó Ouarzazate régióban.
3.Régi idők focija - jelenet: A pálya
könyv szerint: Csabagyöngye SC pálya, forgatási helyszín:Törekvés pálya Kőbánya, Bihari út
Az 1973-ban bemutatott Régi idők focija a Csabagyöngye SC tündöklését és bukását dolgozta fel. Minarik szerepében a Két félidő a pokolban drámában is remek Garas Dezsőt csodálhatjuk. A lila mezben feszítő Csabagyöngye játékosai valójában a kőbányai Törekvés pályán edzettek és próbáltak legyűrni a pénztelenséget is. A pálya, ami ekkor egy kietlen ipartelep közepén állt remekül idézte vissza az 1920-as évek grundjainak hangulatát.
A klub "székház" épületét a stáb építette az egyik oldalsó lelátóra. A film látványvilága a legendás díszlettervező Romvári József munkája.
A fenti térkép, akárcsak egy filmes helyszínvadászat alkalmával, könnyen átláthatóan mutatja, hogy a helyszín gyakorlatilag a magyar foci bölcsőjének közepén fekszik.
4.Régi idők focija - jelenet: Minarik Ede mennybemenetele
könyv szerint:magyar válogatott mérkőzés helyszíne az 1920-as években, forgatási helyszín:BKV Előre pálya
A Mándy Iván írást feldolgozó, Sándor Pál által rendezett film két helyszínnel is felkerült a listánkra! Minarik, a gőzmosodás, válogatottként egyszerűen mennybement. A jelenetet a BKV Előre stadionjában vették fel. Mostanában a megszűnés fenyegeti ezt a patinás klubot, kár lenne érte...
A válogatott Minarik mezén a Kossuth-címer az 1920-as évekből. Érdekesség, hogy a labdarúgó válogatott ezt használta az 1930-as évek elejéig, holott az időszak alatt csak 1918-19-ben volt ez hivatalos címer.
A filmben több legendás mondat is elhangzik. A szerkesztő kedvenc mondása egy kis helyszín magyarázattal az alábbi videón:"Ki az a Hitler?"
5.Király beszéde (eredeti cím:The King's Speech)
könyv szerint:régi Wembley, forgatási helyszín Leeds (Leeds United stadion) és Bradford (Bradford Bulls stadion)
A négy Oscar-díjas film nyitójelenete 1925-ben a régi Wembley stadionban játszódik. A király második fia -a szereposztás szerint Colin Firth- mondaná el a Birodalmi Kiállítás záróbeszédét. Jól látszanak a 2002 és 2007 között lebontott és teljesen újjáépített Wembley jellegzetes tornyai. A jeleneteket két külön stadionban vették fel, igaz a köztük lévő távolság alig tíz mérföld. Tim Hooper rendező, szinte hazai pályán játszott, mert a leeds-i stadionban forgatta előző filmjének nagy részét 2008-ban. Az elátkozott Leeds United (eredeti cím:The Damned United) sportdráma az 1960-as, 1970-es évek klub küzdelmeit és edző viszálykodásait mutatta be.
Az átépítés a BBC egyik fotóján, az ikertornyok a bontás előtt. Így alakult át az Aranycsapat 6-3-as győzelmének stadionja.
6.Olimpia (eredeti cím:Olympia)
dokumentumfilm Berlin 1936, bemutató 1938-ban
Leni Riefenstahl az 1936-os berlini olimpiáról készített kétrészes alkotásban megújította a dokumentumfilmezést. Először használt ebben a műfajban fhartkocsit, légifelvételeket és sajátos beállításokat. A tehetségét Hitler szolgálatába állító rendezőnő sport témájú dokumentumfilmjéhez négyszázezer méter anyagot forgattak. A képen a száztízezer nézőt befogadó, éppen telt házas berlini olimpiai stadion látható légifelvételről. A nácik szabályos stadionvárost építettek ide, tucatnyi létesítménnyel. Talán jelképes, hogy a második világháború utolsó napjaiban a német filmarchívum az egyik ilyen építményben lett a tűz martaléka.
Az olimpiai láng útját szimbolikusan bemutató jelenetben egy sajátos Budapest ábrázolás is feltűnik. Az olimpiai lánggal való futást ekkor rendezték meg először. A szegedi Móra Ferenc Múzeumban állították ki az út magyarországi szakaszán használt egyik fáklyát.
A rendezőnő regényes életének egy érdekes epizódja, hogy az olimpiák történetéhez, mint egy angol lap fotóriportere tért vissza 1972-ben Münchenben.
7.A napfény íze
könyv szerint Berlin 1936 Olimpia, forgatás helyszíne:Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnok
Szintén az 1936-os olimpia egyik epizódja tűnt fel A napfény íze című filmben. Ralph Fiennes magyar olimpiai bajnokot alakított a Szabó István rendezte 1999-ben bemutatott koprodukciós filmben. A forgatás helyszíne a zuglói Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnok volt. A film, történelem és valóság sajátosan összeért, hisz Gerevich a berlini olimpián győztes kard csapat tagja volt. A stadiont 1941-ben adták át Horthy Miklós Nemzeti Sportcsarnok néven.
A történetben megjelent többi vívó jelenet helyszíne az Iparművészeti Múzeum volt.
8.Eltűntnek nyilvánítva (eredeti cím:Missing)
könyv szerint:Estadio Nacional, Santiago de Chile, forgatás helyszíne Estadio Azul, Mexikóváros
Costa-Gavras lebilincselő politikai drámájában láthattuk a chilei puccs elhíresült helyszínét, a chilei főváros stadionját. Allende elnököt megdöntő katonai puccsisták fogolytáborként használták a fővárosi stadiont. Egy Oscart (legjobb forgatókönyv) és három jelölést bezsebelő filmet Mexikóban forgatták. Chile mint helyszín, a junta uralma miatt szóba se jöhetett, sőt a filmet is betiltották a dél-amerikai országban egészen Pinochet bukásáig.
A mexikói stadion látképe. A fotó jobb felső sarkában a világ legnagyobb bikaviadal arénája látható.
A sors különös fintora, hogy a megtörtént eseményeken alapuló filmben eltűnt amerikai filmes, újságíró gyilkosságához amerikai CIA ügynököknek is volt köze. A film stadion jelenetében a csend az egyik legdöbbenetesebb filmtörténetbeli csend jelenet, Jack Lemmon játéka zseniális.
9.Szemekbe zárt titok (eredeti cím:El secreto de sus ojos)
könyv szerint: argentin válogatott meccs az 1970-es években, forgatási helyszín: Huracán Stadium, Buenos Aires
Szintén a dél-amerikai diktatúrák korát idézte fel a 2009-es legjobb idegennyelvű Oscarral díjazott argentin-spanyol mozi. Az extravagáns zoommal induló jelenet ritka látványos lett.
Itt található werkfilm részletesen mutatja be, milyen számítógépes eszközök és valódi felvételek felhasználásával készítették ezt a jelenetet.
10.A legyőzhetetlen (eredeti cím: Invictus)
könyv szerint:Ellis Park, Johannesburg, 1995, forgatási helyszín:Ellis Park, Johannesburg, 2009
A sztárokat felvonultató film a közelmúlt egyik történelmi változásának epizódját dolgozta fel. A dél-afrikai apartheid összeomlása és a demokratizálódás egyik emlékezetes eseménye volt az 1995-ös rögbi világbajnokság. Az átalakuló Dél-Afrikai Köztársaságban rendezték a döntőt. A fekete elnök és a fehér játékosokból álló csapat egymásra találását és győzelmét mutatta be a film. A mindent eldöntő összecsapást eredeti helyszínen Johannesburgban vették fel. Igaz a stadiont időközben átépítették, ezért az utómunka részleg ezúttal sem maradt munka nélkül.
Szomorú eseménynek is helyt adott a stadion. Egy foci meccs előtt tragikus tülekedésben negyvenhárom embert tapostak halálra itt 2011 áprilisában. Magyar stadionbalesetekről itt olvashat részletesebben.
Morgan Freeman alakította Nelson Mandelát. Az elnök a forgatás előtt kijelentette, csak személyes jó barátja Freeman lehet az őt megszemélyesítő színész.
11. Rocky, Raging bull, Million Dollar Baby és még számos más film
Grand Olympic Auditorium, Los Angeles
Utolsó stadionunk rendhagyó, mert nem egy filmben volt helyszín. Az 1925-ben épített fedett stadion a box sportjának fellegvára lett. Építésekor a legnagyobb amerikai, fedett sportcsarnok volt. Énekes István légsúlyban itt nyert az 1932-es olimpián. A Hollywood közelében fekvő épület annyira gyakori filmes helyszín volt, hogy szinte stúdióteremként működött. Itt forgatták többek között a Rocky, Dühöngő bika, Millió dolláros bébi boxfilmek egyes jeleneteit. A boxfilmek alkotói sokat tettek a filmezés dinamizmusának előremozdításáért. Ilyen találmány a volt a steadicam (testre rögzített kamera stabilizációs szisztéma) is. De itt készült a Rage against the machine zenekar utolsó koncertfilmje is. A helyszín néhány éve tulajdonost és profilt váltott. Ma egy keresztény egyház temploma.
Ha neked kimaradt valamilyen történelmi filmben szereplő stadion, küzdőtér vagy sportpálya írd meg kommentben vagy mailben az ittforgott@gmail.com emailcímre!
Ha tetszett posztunk kövess minket a Facebookon!
Názer Ádám
2013. május 4-én, 10.30-tól ittforgott terepszemle! Részvételi díj 3000 Ft. Jelentkezés csak előzetesen az ittforgott@gmail.com emailcímen. Program minimum 15 fő jelentkezése esetén indul. Terepszemle tervezett hossza 2,5 óra.